Область пошуку:
Статті компаній

Робота з цеглою, догляд за цегляною кладкою Херсонська область

19.08.2020

Як боротися з висолами на цеглі?

Що таке висоли?

Це сольові виступи (білий наліт) на поверхні цегли, які утворюються в результаті переміщення кристалів водорозчинної солі з цегли або розчину зсередини назовні ( "випарювання"). Найбільша кількість солей в дешевій цеглі. Важливим фактором, який впливає на виділення солей є водопоглинання матеріалу. Чим менше цегла поглинає вологу, тим ймовірність появи білого нальоту в цегляній кладці знижується.

як боротися з висолами на цеглі?
як попередити виникнення висолів на цегляній кладці?

Питання: Яка цегла не боїться вологи і найменше схильна виділяти висоли?

Відповідь: клінкерна. У неї коефіцієнт вологопоглинання 3-5% - один з найнижчих з усіх типів кладочних матеріалів. Тому якщо у вас з'явилися висоли на клінкерній кладці, то це швидше за все через неякісну кладку (якщо сама цегла відповідає стандартам ГОСТ звісно).

Інші види цегли, якщо вони зроблені за витриманою технологією (з мінімумом солей і сульфатів в структурі цегли), можуть не утворити висоли, навіть маючи велике водопоглинання, ніж у клінкерної. Так що, мінімізувати утворення білих плям на фасаді будинку можна і потрібно вже на етапі закупівлі будівельних матеріалів.

Яка кладка сприяє появі висолів?

 • Використання різних добавок в розчин, таких як: прискорювачі твердіння (пластифікатори), протиморозні добавки тощо
 • Погана гідроізоляція стін. Вода всмоктується в кладку і потім ця сіль виходить на поверхню.

Мінуси висолів?

 • Погіршується зовнішній вигляд будинку
 • Сольова корозія (соляна). Згодом солі кристалізуються ще більше і на поверхні кладки з'являється як би луска, яка відвалюється вже разом з шматочками цегли. З'являються відколи, тріщини, цегла руйнується. Причому пошкодження відбувається як зовні, так і всередині цегли

Як очистити цеглу від висолів?

 • Щоб змити сіль з цегляної кладки, використовують спеціальні змивочні засоби, які наносять пензликом. Можна наносити й валиком. Через 10-30 хвилин треба відмити все звичайною водою. Позбавлення від висолів спеціальною змивкою не дасть вам 100% гарантію, що білі плями не виникнуть знову.
 • Як позбутися від білого нальоту на цеглинах народними засобами? По суті, висоли в основі своїй містять вапно (карбонати). А останній якраз боїться кисле середовище. Використовуйте будь-якої підкислені розчини, щоб прибрати сіль з кладки. Наприклад, 2 народних рецепти:
  • 2-3 столових ложки оцту розбавляємо в 1 відрі води з додаванням невеликої кількості миючого засобу
  • 2-4% розчин соляної кислоти. Перед нанесенням проведіть легке зволоження пошкодженої поверхні. Через 5-10 хвилин полийте оброблену ділянку потужним напором води (з шланга наприклад)

Як вище написано, краще запобігти прояву нальоту на цеглі, ніж його потім лікувати змивати.

Відео: як боротися з висолами, як доглядати за цегляною кладкою, як працювати з цеглою?

Як запобігти появі висолів на цегляній кладці?

 1. Додавайте в розчин кладки менше води (наприклад, додаючи миючий засіб або рідке мило)
 2. Кладку здійснюйте в повністю суху погоду
 3. Акуратна кладка. Намагайтеся не вимазувати цеглу, тому що там де мазнули на цеглу розчином, є велика ймовірність, що потім з'явиться висол.
 4. Після закінчення всіх робіт з кладки та гарного просушування стін покривати їх гідрофобізуючим засобом. Напевно, на сьогоднішній день це найефективніший і сучасний спосіб захисту фасаду від висолів. За допомогою гідрофобного розчину вода не проникає в поверхню, а скочується. Будівельний портал Промобуд рекомендує використовувати силіконовий гідрофобізатор, так як він дозволяє кладці “дихати” (не створює непроникну плівку).
Гідрофобізатор можна нанести і після змивки сольового нальоту на старій стіні. Видаліть солі одним із зазначених вище способів. Дочекайтеся повного висихання стіни і обробіть гідрофобізатором

Як і чим відмити сажу, кіптяву з цегли?

Щоб очистити цеглу від сажі, кіптяви, будь то в лазні, біля грубки, на фасадах з вулиці або, не дай бог, після пожежі, можна використовувати народні засоби або купити спеціальні розчини в магазині. Також застосовують і механічний спосіб очищення.

 1. Народний засіб. Під стіну що-небудь постеліть, так як буде багато води :(. Намочіть стіну щіткою, губкою, ганчіркою, промокнуту в теплій воді. Дайте трохи часу на просочування сажі водою. Після цього візьміть миючий засіб і з великою кількістю піни протирайте забруднені в сажі стіни. Після нанесення такої піни знову дайте постояти. Піна повинна стати чорною від кіптяви. І, нарешті, змийте все водою за допомогою щітки або ганчірки.
 2. Купленим засобом. Якщо є гроші, то прибрати сажу можна спеціальними розчинами, які спеціалізіруються на відмиванні будинків після пожеж. Коротка інструкція по використанню:
  1. Розводимо в пропорції 1:10
  2. Наносимо на постраждалу поверхню щіткою або розпилювачем на 10-15 хвилин
  3. змиваємо
  4. Якщо з першого разу не вийшло - повторіть. Можете розвести міцніше діючу речовину
 3. Механічний спосіб. Найчастіше він застосовується зовні приміщення і, особливо, коли сажа не просто суха, а жирна. Берете електродриль або болгарку з насадкою металева щітка або тарільчасте пелюсткове коло. Можна також відшкребти сажу віником з металу, ручною металевою щіткою. Буде багато пилу, тому подбайте про захист органів дихання і очей..Також очищення можна проводити тільки на повністю суху стіну. На великих площах ефективно застосовувати піскоструменеву обробку. Якщо після цієї обробки на стіні залишилися плями коричневого кольору, то швидше за все вона була жирна. Тоді застосовуємо один з перших двох хімічних способів.

Хімічна губка для очищення від сажі

У магазинах продаються спеціальні губки, вже просочені антісажевим засобом. Проводьте цієї губкою зверху вниз (не туди-сюди, а тільки зверху вниз!). Після робіт змийте все водою.

Запах гару, який залишиться після обробки, можна прибрати мідним купоросом.

Сажа, масло, жир, цемент на цегляній кладці - як почистити?
цемент, сажа, масло на цеглі

Чим і як відмити масло, жирні плями з цегли?

Неприємні жирні, масляні плями псують зовнішній вигляд облицювальної і тротуарної цегли, також вони можуть викликати передчасне руйнування поверхні.

Від чого з'являються плями жиру на цеглі?

 • Від техніки - машинне масло на цокольній, дорожній цеглі
 • При готуванні на кухні - жири, масла рослинного і тваринного походження
 • Плями після ремонту, лакофарбових робіт (оліфа, масляна фарба та ін.)
 • Прикре потрапляння одного з перерахованих вище масел в невластиві цьому місця (розлили, бризнули, діти)

Як прибрати жирні плями з цегли залежить від того, який склад масла, наскільки рясне забруднення, ступінь проникнення жиру в пори цегли, "віку" плями.

Перерахуємо ряд способів відмити цегла від жиру в залежності від ситуації:

 1. Чим раніше, тим краще. Якщо ви займетеся відмиванням масляних забруднень протягом декількох годин або навіть хвилин після їх появи, то буде легше з ними впоратися. Адже частинки жиру ще не встигнуть проникнути у внутрішню структуру цегли. Використовуйте спочатку якийсь папір, що добре вбирає вологу, а потім промийте водою з милом, шампунем або іншим миючим засобом. Ті ж куплені спеціальні засоби набагато легше приберуть свіжу жирну пляму, ніж застарілу.
 2. По "свіжаку" можна також насипати якийсь абсорбент: пісок, тирса, глину. Очистіть, а потім використовуйте який-небудь розчинник.
 3. На свіжу пляму насипати багато прального порошку, почекати, очистити від порошку, добре промити поверхню водою.
 4. Інструментом: На тротуарній плитці, бетонній цеглі можна старі плями видалити піскоструминним апаратом (для свіжих він не підійде). Будь-який вік плям можна спробувати видалити газовим пальником (якщо пляма маленька) або паяльною лампою, покрівельним пальником більші обсяги забруднень. Якщо після обробки вогнем пляма залишилася, не біда - так як після пальника масло вже матиме іншу структуру, то легко видаляється металевою щіткою.
 5. На тротуарній цеглі:
  1. Розводимо соду, оцет (гасимо соду оцтом), миючий засіб. Перемішуємо
  2. Накладаємо суміш на пляму. Чекаємо поки висохне повністю.
  3. Зчищаємо щіткою
  4. Миємо під великим напором води
 6. Пляма оліфи на червоній цеглі, коли жир вже просочився в пори:
  1. Перекис водню. Змочуєте ватний тампон і прикладаєте до плями кілька разів, поки не зникне
  2. Трінатфосфат + бура + пудра тальки. Пропорції 1: 1: 3. Робите густу пасту в розчині мила в гарячій воді. Нанесіть на цеглу і чекайте висихання. Якщо потрібно, то повторіть
 7. Спеціальні очисники на лужній основі. Вони продаються вже готові в магазинах і розроблені саме для того, щоб відмити важкі масляні і жирові забруднення різного характеру (побутові, машинні) на цеглі, плитці, камені.

Як і чим очистити цеглу від цементу, штукатурки, затирки?

Цементний розчин залишається на цегляній кладці після неякісної кладки. Особливо це неприємно при попаданні суміші кладки на декоративний облицювальну цеглу. Також, коли люди купують бв цеглу, то, щоб її можна було застосувати в новій споруді, доводиться шукати методи чим її очистити від засохлого старого цементного розчину.

При кладці не уникнути потрапляння цементу на зовнішню поверхню цегли. Щоб запобігти появі таких неприємностей, каменяр повинен під час кладки обов'язково витирати (змивати) цемент на бічній поверхні відразу ж після його попадання.

Хімічні способи

Якщо кількість забрудненої цегли невелика і потрібна делікатна чистка, то відмити цементний розчин з цегли можна оцтом.

 1. Гарненько зволожимо засохлий розчин водою. Вода важлива, щоб оцтовою кислотою не пошкодити саму цеглу
 2. Не розводячи оцет, макаємо в нього пензлик і змащуємо цеглу
 3. Нежорстким шпателем знімаємо старий розчин. Робимо це акуратно, щоб не подряпати саму цеглу
 4. Повторюємо до тих пір, поки не приберемо великі шматки
 5. Останній легкий шар цементу дочищают тим самим пензликом, змочуючи його в оцті.
 6. Тепер чисту цеглу обробляємо добре водою, щоб повністю змити кислоту.
 7. Частина оцтової кислоти все таки потрапить в цеглу. Для цього використовуємо мильну воду. Змочуємо в неї ганчірочку або ватні диски і змащуємо поверхню.

Якщо забруднень середня кількість і у вас не облицювальна або силікатна цегла, то можна спробувати використовувати соляну кислоту

 1. Почистіть шпателем великі шматки цементу
 2. Нанесіть пензликом розчин соляної кислоти
 3. Змийте водою

Найнадійніший спосіб при середніх забрудненнях, який підходить для практично будь-яких видів цегли (читайте інструкцію виробника) це купити спеціальні пасти, видалителі цементу (рідина). Такими засобами можна сміливо видаляти залишки засохлого розчину з облицювальної, декоративної, шамотної цегли, білої силікатної цегли. Також вони підійдуть для видалення залишків затирки, бруду, глини та інших забруднень. Використовувати такі засоби дуже просто:

 1. Попередньо очистіть поверхню від крупного сміття, пилу
 2. Полийте водою цеглу
 3. Нанесіть щіткою (губкою, ганчіркою) пасту, рідину
 4. Промийте поверхню водою

Механічний спосіб (вручну)

Якщо очищати потрібно від цементу і бетону (в тому числі від залишків штукатурки, шпаклівки) великі площі кладки і це не фарбована облицювальна цегла, то можна взяти болгарку з чашкою-крацовкою (сталевий йоржик) і, надівши рукавички, маску і окуляри, проходимся по проблемних місцях кладки. Також можна застосовувати й інший ручний інструмент (молотки, наждачки, зубила, стамески, сокиру і навіть відбійний молоток). Цей метод застосовують, щоб почистити червону, білу силікатну цеглу та інші в залежності від обсягу забруднення і розташування кладки. грубо інструментом можна працювати і з бв цеглою, де особлива тонкість очищення непотрібна.

Як очистити декоративну цеглу (лофт) від затирки?

Схожі методи, як і з хімічним чищенням від цементного розчину: столовим оцтом, слабким розчином соляної кислоти (від 20%) або рідинами, спеціально розробленими для цих цілей.

Як захистити цеглу від руйнування?

Що може викликати руйнування цегляної кладки в цілому і окрему цеглу в ній?

 • Неправильна процедура кладки
 • Неякісна цегла
 • Волога від дощу, снігу, грунтових вод, конденсату
 • Морози
 • Ультрафіолетові промені
 • Кислоти, луги, солі та інші агресивні середовища

З руйнуванням цегли від висолів ми розібралися вище. Зараз опишемо інші захисні роботи.

Перш ніж обробляти цеглу для захисту від руйнування, треба перевірити шви кладки. Якщо вони пошкоджені, мають сліди проникнення вологи, тріщини, відколи, то спочатку займіться герметизацією, закладенням кладочних швів. Крім захисту від руйнування стіни, герметизація швів підвищує теплоізоляцію приміщення.

Герметичні шви також стабілізують температурний режим цегли, міжстінного простору, допомагає уникнути "містків холоду", що позитивно позначається на експлуатаційній міцності цегли і в цілому кладки

стіна, оброблена гідрофобізатором, нанесення захисту на цегляну кладку
обробка цегляної стіни захисним вологовідштовхуючим засобом (просоченням)

Як ізолювати шви на цегляній кладці?

 1. Очистіть шов від пошкодженого розчину, відколів цегли, сміття (розшити)
 2. Наносять водовідштовхувальне просочення і дають їй висохнути
 3. Закладають проблемні шви протиморозною затиркою з цементу і піску. Важливо це робити в суху погоду при плюсовій температурі
 4. Після висихання ремонтного складу промивають всю стіну водою і дають висохнути
 5. І в кінці ще раз обробляють шви гідрофобним засобом вже разом з цеглою

Чим обробити цеглу від вологи зрозуміло: гідрофобізаторами (силіконові, акрилові, лак-просочення і ін. водовідштовхувальні засоби).

Чому в захисті кладки акцент робиться на захист від вологи?

Тому що саме волога, яка заповнює пори швів, проникає в цеглу, є головною причиною основної маси інших бід, що руйнують цеглу (цвіль, грибок, ті ж висоли). А також поглинена в структуру цегли вода, заморожена і розморожена, знижує морозостійкість стіни, що робить кладку менш довговічною. Обробити цеглу від вологи треба саме з фасадного, цокольного боку, а також з боку фундаменту. Саме з цих частин будинку йде основна загроза.

Ні в якому разі не можна проводити утеплення або гідроізоляцію стіни зсередини. Це створюватиме "містки холоду", від чого з’являється конденсат. В результаті збільшується волога в стіні, на поверхні і тріщини, цвіль, зниження теплоізоляційних параметрів кладки не змусять себе довго чекати.

Чим покрити цеглу?

Які функції може виконувати покриття цегли лаком і іншими засобами?

 • Захищає від проникнення води (з одночасною паропроникністю і без)
 • Зменшує згубну дію ультрафіолету
 • Підвищує захист цегли від механічного впливу ззовні
 • Робить цеглу міцніше за рахунок того, що просочення може проникати у внутрішню структуру
 • Збільшує стійкість цегли до хімії і природним розчинникам
 • Мінімізує вплив на кладку перепадів температури
 • Захист від грибкових і цвілевих ушкоджень
 • Покращує декоративні функції цегли

Які бувають лаки?

 • На полімерній основі. Склад: алкідний + акриловий + органічний + добавки. Дає ефект "мокрого каменю". Збільшує міцність стін на знос. Можна обробляти при мінусовій температуру -10 ℃
 • На акриловій основі. Для фасаду та інтер'єру. Однокомпонентний. Добре проникає всередину цегли, тому захищає від утворення висолів, дрібних тріщин, механічного впливу.
 • Сольвент (+ силіконова смола). Глибокопроникаючий, від тріщин, злущування. Втрата кольору мінімальна (вицвітання). При нанесенні врахувати, що сольвентний лак пожежонебезпечний.
 • Для печей, камінів. Якщо виникло питання в тому, яким лаком покрити піч з цегли? - то це, як раз він. Вогнестійкі лаки. Застосовуються на грубці, як всередині (в топках), так і на зовнішній цегляній кладці. Що дає обробка таким лаком печі або каміна? Жаростійкість, гідрофобність/антиконденсатність (а ви пам'ятаєте, що шамотна цегла, особливо боїться води), захист від вимивання топкових, камінних швів, робить міцнішими пічну, камінну кладку. Це зменшує кількість тріщин з часом, збільшує віддачу тепла і робить піч красивіше. Крім лаку для покриття печі або каміна використовують оліфу, термостійкі фарби, кремнійорганічну емаль
 • Силіконові або акрилові просочення-герметики. Проникають глибоко в пори і захищають від води, сонця, жиру, хімії.

Лаки для цегли бувають матові і з блиском, прозорі і надають колір, відтінок.

Є як універсальний лак для цегли, каменю, плитки, так і ті, що більше підходять для покриття облицювальної клінкерної, звичайної керамічної, силікатної або гіперпресованої цегли.

Якщо цегляна кладка ідеальна, красива, то гріх її замазувати захисним лаком, який має в собі фарбувальні речовини. А ось стіна з помітними огріхами буде вигідніше виглядати після обробки лаком з колеруванням.

Використовуйте те або інше покриття тільки по призначенню в інструкціях.

Наприклад, якщо написано, що лак-покриття-фарба фасадна, то не можна їм крити всередині приміщення, навіть на балконі.

По-перше, фасадний матеріал може мати паропроникність, що всередині приміщення небажано.

По-друге, він може довше смердіти і навіть потім виділяти шкідливі для здоров'я людини речовини. По-третє менше варіантів лаків, які добре миються.

Важливо! Перед нанесенням лаку очистіть поверхню, просушіть і обробіть проникаючим гідрофобним матеріалом (він може просочуватися всередину до 20 мм)

Яким лаком покрити декоративну білу гіпсову цеглу?

У гіпсової цегли є два серйозні недоліки: це низька стійкість гіпсу (алебастру) до механічних пошкоджень і його висока гігроскопічність. У зв'язку з цим облицювальну цеглу (плитку) з гіпсу покривають для того, щоб зробити її міцніше і захистити від води. Це такі 3 поширених типу лаків:

 1. На масляній основі
 2. Акриловий
 3. Яхтний лак

Перші два бувають, як прозорі, так і з безліччю відтінків, матові, глянцеві. Яхтний - найміцніший з усіх

Як ще захистити цеглу від вологи?

Крім гідрофобних просочень, особливо, якщо цегла не лицьова, використовують інші методи гідроізоляції:

 • Глиною
 • Бентонітовими матами
 • Бітумною мастикою
 • Склотканиною
 • Штукатурка з гідрофобними добавками
 • Інші фасадні матеріали типу: сайдинг, фасадні панелі, вентфасад з композитних, керамогранітних панелей, пластикова вагонка. Ці матеріали (як і фасадна штукатурка) не тільки захистять цегляну кладку від руйнування, але і самі по собі є матеріалами, застосовуваними чисто для обробки фасадів, тобто несуть у собі і естетичну функцію

Утеплення проти руйнування цегляної кладки

Говорячи про захист цегли про руйнування обов'язково треба сказати про утеплення стін. Адже, якщо вона буде промерзати взимку, а в жарких регіонах сильно перегріватися влітку, то це також потихеньку буде руйнувати стіни (ті ж різкі перепади температури, "містки холоду", замерзання води в порах цегли). Теплоізоляцію забезпечують ті ж фасадні матеріали на основі теплих штукатурок, термопанелі, заливні, тверді, волокнисті утеплювачі в міжстіновому просторі (система "термос" або відразу за шаром фасадної обробки)

Особливу увагу приділіть цоколю.

Саме він часто несе основне навантаження від негативних зовнішніх факторів (солі, замети, бризки від проїжджої частини, пішохідної зони, дощі, калюжі, тала вода, підтоплення). Для цього використовуйте в якості цокольної цегли найбільш водостійку і морозостійку, і міцну до механічних пошкоджень, а то і кислототривку цеглу. Особливо, якщо ви вирішили обкласти цоколь лицьовою цеглою. Якщо ж не цегла, то серед інших оздоблювальних матеріалів є саме "цокольні" варіанти - Promobud.ua радить зробити акцент на цьому слові при покупці.

P.S. Проводьте профілактичний огляд стін на предмет пошкоджень не рідше одного разу на рік.

Чим і як пофарбувати цегляну стіну?

Для чого фарбувати цегляну стіну? Адже, якщо її НЕ заштукатурили, не облагородили оздоблювальними матеріалами, значить це комусь потрібно? Цегляна кладка без обробки досить популярна в народі як на фасаді, так і в інтер'єрі.

інструмент для фарбування цегляної стіни: валик, пензлик, фарбопульт
інструмент для фарбування цегляних стін: пульверизатор (розпилювач), пензлик, валик

Які причини?

 1. Набридло
 2. Задовбали висоли
 3. Хочеться чогось світленького (синенького, зелененького, розовенького...)
 4. З'явилися важкозмивні забруднення (сажа, жир і інший бруд)
 5. Натуральний колір цегляної стіни погіршився.
 6. Потреба зміни в дизайні фасаду (наприклад, з'явилися нові сусідні будівлі в інших тонах)
 7. Так дешевше, ніж штукатурити або інше оздоблення.

Захисний ефект фарби

Варто звернути увагу, що фарба для цегли в більшості випадків має додаткові корисні властивості для цегляної стіни - захист кладки від руйнування. До багатьох фарб входять гідрофобні, кислототривкі, вогнетривкі добавки. Цей фактор може бути ще одним плюсом на користь фарбування цегли.

Перед фарбуванням подумайте про наступне

 • Це назавжди. Якщо потім передумаєте, то зняти фарбу і знову відкрити погляду натуральну цегляну кладку буде якщо не неможливо, то дуже складно. Тільки закрити іншим оздобленням.
 • Потрібно буде знову фарбувати. Яка б фарба стійка не була, через кілька років треба буде перефарбовувати (а то і через 2 роки)

Як пофарбувати стіну з цегли?

Відразу обмовимося - фарбувати цегляну стіну не рекомендується, якщо вона не простояла 1 рік.

 1. Очистіть цегляну кладку від сміття, пилу, бруду, шматочків лущеної цегли, цементу, висолів, цвілі та грибків, сажі, жирних плям. Способи очищення від сажі, жиру, висолів читайте докладніше вище по тексту. Дрібні незначні забруднення та/або для профілактики помийте мильним розчином води (порошок, миючий засіб), потім висушіть (1 тиждень на сушку).
 2. Якщо пошкоджені шви, то очистіть, відремонтуйте (зашпаклюйте), обробіть їх. Про ремонт, герметизацію, захист, розшивку швів кладки писали теж вище у відповідному пункті.
 3. Обробіть грунтовкою. Краще кілька разів (2-3 шари), так використовуєте менше фарби і вона буде краще лягати на поверхню.
 4. Фарбуйте! Пульверизатором або пензлем. Для великих обсягів, особливо для фасаду працюйте з фарбопультом. Для малих робіт, промальовування дрібних деталей (забарвлення швів, нанесення малюнків), всередині кімнати працюйте з пензликом з шириною флейца від 7,5 до 10 см. Для кутових ділянок беріть скошені вузькі пензлики. Можна комбінувати валик (2 см. ворс) + пензлик (щоб зафарбувати шви між цеглинами). Губкою можна домогтися ефекту старої кладки ( "під старовину"), робити відблиски і плями з контрастуючих кольорів, фарбувати під трафарет. Якщо фарбуєте в 2 і більше шари, то кожен наступний наносите після сушіння попереднього.
 5. Бажано після нанесення фарби покрити лаком або іншим захисним розчином.

Заклейте малярським скотчем віконний і дверний отвір, щоб не вимазати

Якою фарбою пофарбувати цеглу?

Не будемо казати зайвих слів. Йдете в будівельний магазин і пояснюєте, для чого вам потрібна фарба. Від цього "для чого" залежить правильний підбір, і продавець вам порекомендує найоптимальніший варіант виходячи з можливостей вашого гаманця. Де ви будете фарбувати, в який колір, скільки насправді? Відповідайте собі на ці питання перед походом в магазин

Де фарбуємо?

 1. Якщо фарбуєте фасад. При фарбуванні облицювальної цегли зовні (на вулиці) важливі такі властивості фарби: стійкість до механічних впливів, морозостійкість, водовідштовхувальний ефект (вологопоглинання до 50 г/кв.метр), стійкість до ультрафіолету. При цьому всьому вона повинна бути паропроникною, щоб частинки вологи могли пройти зсередини цегляної стіни, будинку назовні, не затримуючись у внутрішніх шарах. Інакше буде з'являтися пліснява, грибок, руйнування кладки від вологи і непотрібного замерзання води. Щоб пофарбувати цегляну стіну зовні дивіться серед таких груп фарб: силікатна, акрилова, латексна. Зазвичай фасадні фарби більш придатні для пористої поверхні.
 2. Фарбування цегли в інтер'єрі. Тут стежте за екологічністю, нетоксичністю, можливістю мити. Інші показники всередині приміщення, як-то морозостійкість, опір ультрафіолетового випромінювання, можна опустити. Пароізоляційні властивості для внутрішньої фарби не потрібні. Акрилова, алкідна, олійна фарба - підходящі види для внутрішніх робіт. Перші дві дадуть матовий або напівглянцовий ефект.
 3. Фарба для пічної кладки. Щоб обробити грубку з цегли важливі жароміцні, вогнетривкі характеристики фарби. А якщо мова йде про печі або цегляні стіни в лазні, то ще й сильна паро-, водонепроникність. Мінімальний поріг витривалості у фарб для печей повинен бути від 300 ℃

Яку цеглу фарбуємо?

Білу гіпсову декоративну цеглу.

 1. Фарбуємо до приклеювання на стіну. Спосіб №1. Розводимо фарбу в відрі, додаємо потрібний пігмент (записуємо пропорції, щоб не забути) і по одній або по декілька відразу макаємо і відразу виймати. Відразу після занурення можна нанести губкою певний відтінок темнішим (або світлим) тоном. Губка потрібна для плавного переходу. Після чого викладаємо цеглинки на горизонтальну поверхню для сушіння. Обробляємо акриловим лаком до повного висихання або після (в першому випадку підсумковий колір буде трохи темніше)
 2. Спосіб №2 Проходимо по окремим цеглинкам балончиком з акриловою емаллю там, де хочемо зробити, наприклад, темний відтінок (теж ще ДО кріплення на стіну). Після висихання змішуємо акриловий матовий або глянцевий лак для каменю з потрібним вам кольором і пензлем робимо мазки (недбалі) по поверхні виробу, після чого, вологою губкою втираємо/розтираємо цей, вже кольоровий, лак по всій площі цегли з гіпсу. Після цього відразу протираємо сухою ганчіркою.
 3. Як пофарбувати гіпсову цеглу на стіні?
  1. Захищаємо сусідні стіни від ненавмисного фарбування (газетою, скотчем)
  2. Обробляємо ґрунтовкою неглибокого проникнення звичайним пульверизатором. У 2 шари. В результаті ви помітите, що поверхня стане трохи глянсовою.
  3. Герметизуємо шви. Акриловий герметик для затирання швів. Це якщо декоративна цегла покладена без шва. Якщо не обробити шви герметиком, то цегла може потріскатися посередині або збоку. Затираємо цим герметиком занадто великі щілини, тріщини. Дрібні зафарбовуємо фарбою
  4. Наносимо фарбу пензликом. Як приклад, акриловою латексною. Фарбуємо в два шари, тому що після першого шару зазвичай залишаються плями. Профарбовуємо і основну поверхню і заходимо на боковини, поглиблення між цеглою. Дана фарба добре миється. Також фарбу можна наносити макловицею, краскопультом або компресором з пульверизатором. Останнім обладнанням наносять на відстані 30 см.

Біла силікатна цегла. Всередині приміщення акриловою або латексною фарбою для внутрішніх робіт (друга дає більш стійке покриття). Для фасаду використовуйте силіконову або ту ж латексну для зовнішніх робіт (перша дорожче). У продавця, в інструкції до фарби повинно бути написано чи підходить така фарба саме для силікату. Кроки фарбування такі ж, як описали вище.

Якою фарбою і як пофарбувати цеглу на балконі, лоджії?

Балкон нічим особливим не відрізняється по кроках від інших видів поверхонь (крім пічної цегли, звичайно).

Пару нюансів:

 • Якщо балкон засклений, то беріть акрилову фарбу для внутрішніх робіт
 • Якщо не засклений, то а) обробіть стіну просоченням проти грибка і корозії і починайте фарбувати через 1 день після цього б) купіть масляні або мінеральні фарби (бажано універсальні, як для фасаду, так і для інтер'єру)

При покупці не тієї фарби в залежності від виду цегли, ви можете опинитися в ситуації, що вона або не ляже на “не свою" поверхню, або через деякий час через низьку адгезію почне відшаровуватися. З'ясуйте, який у вас тип цегли: червона, силікатна, клінкерна, гіперпресована або декоративна гіпсова. Використовуючи відповідну фарбу і правильну технологію можна пофарбувати весь цегляний будинок.

Як правильно приклеїти декоративну цеглу на стіну?

Найпоширеніша декоративна цегла це гіпсова і цементна. Вона тонка і відносно легка, тому роблять не кладку, а клеять, хоча слова "ложити", "класти" для неї теж застосовують. Є ще облицювальна цегла клінкерна, поліуретанова і з пінопласту. Останні два найдешевші варіанти і використовуються у власних житлових приміщеннях не дуже часто, а перша клінкерна цегла найдорожча.

Облицювальну цеглу з гіпсу можна кріпити до стіни тільки в сухих приміщеннях і там, де найменше ймовірність її пошкодити (крихкість - це теж її слабке місце). ЇЇ ще називають гіпсовою плиткою під цеглу.

Відео: наклейка декоративного цегли на стіну (покрокова інструкція)

Декоративна облицювальна цегла з цементу більш міцна і водостійка, тому її можна наклеїти у ванній, туалеті, на кухні. Також в місцях найбільшого стирання - на кутах, дверних отворах, кутах в коридорах.

Для облицювання зовнішньої сторони стін (фасадів) використовують керамічну облицювальну цеглину, клінкерну, цементну, тобто, більш міцні матеріали. Від рядової ці види цегли відрізняються більш легкою вагою за рахунок пустотілої структурі або значно меншої товщини. Способи кладки фасадної цегли стандартних розмірів мало чим відрізняються від цегляної кладки звичайної будівельної цегли - про це читайте в статті "Як класти цеглу?"

Тут детальніше зупинимося на кладці (наклейці) легких форм облицювальної цегли з гіпсу та іншої всередині приміщень.

Що потрібно підготувати до робіт з наклеювання облицювальної цегли з гіпсу або цементу?

 • Інструмент: шпателі, як звичайні, так і зубчасті; болгарка для цегли з цементу, ножівка з дрібним зубом для гіпсової; міксер (щоб перемішувати клей, шпаклівку); лінійка; рівень; олівець; щітка.
 • На що клеїти? Клей (для керамічної плитки або рідкі цвяхи). Клейовий склад може бути на гіпсовій, цементних або силіконовій основі. Всі ці склади використовують і для наклейки клінкерної цегли. Гіпсовий клей через гігроскопічність підійде тільки для внутрішніх робіт і там, де не може бути занадто багато вологи.
 • Потрібну кількість плитки в запланованому забарвленні, розмірах, фактурі
 • Шпаклівка (затирка). Використовуватиме для швів між цеглою
 • Армуюча сітка для цементної декоративної цегли.
 • Фарба, лак

Етапи кріплення декоративної цегли до стіни

Щоб красиво укласти декоративну цеглу, перед наклейкою виробів продумайте дизайн, вид кладки, прорахуйте кількість разом з числом кутових елементів.

 1. Розкладіть на підлозі певний фрагмент стіни з цегли і саме з цього "макета" беріть по одній штуці для наклеювання. Так підсумковий малюнок буде точніше відповідати вашим первинним задумам. 
 2. Підготуйте стіну. Можна клеїти на голі стіни, викласти на штукатурку, на гіпсокартон і навіть поверх старої плитки. Врахуйте, що при кладці просто на рядову цеглу, витрати дорогого клею збільшаться, тому економніше буде таку стіну спочатку обштукатурити.
  1. Очистіть стіну від крупного сміття, пилу
  2. Перевірте штукатурку, щоб вона міцно трималася. Якщо треба, то зробіть додаткову шпаклівку.
  3. Якщо клеїте на гіпсокартонні конструкції, то а) зашпаклюйте їх і б) перевірте міцність цієї конструкції, при необхідності зміцніть.
  4. Якщо клеїте цементну (бетонну) або клінкерну облицювальну цеглу, то вона більш важка і стіну рекомендується армувати сіткою (наприклад, панцирна і фасадна склотканинна сітка)
 3. Процес наклейки:
  1. Проводьте кладку від низу до верху
  2. Клейте по 3-4 ряди, інакше цегла може сповзти вниз.
  3. При наклейці важчих видів облицювальної декоративної цегли, наприклад клінкерної, наносити клей, як на стіну, так і на виріб
  4. Для фіксації межшовного простору (направляючі) використовуйте або смужки з гіпсокартону, або спеціальні хрестики для плитки. З останніми шов можна отримати більш вузьким.
  5. Рівнем вирівняйте перший ряд кладки особливо рівно, адже по ньому будуть рівнятися всі інші. При наклейці наступних поруч періодично теж використовуйте той же рівень і лінійку.
  6. Наносите клей звичайним шпателем, а розгладжуйте зубчастим
  7. Накладайте облицювання на клей дещо не на своє місце і потім зміщуйте на своє - таким чином виходить краще зчеплення з поверхнею
  8. Якщо розміри цегли неідеальні або вам потрібно підрівняти, адаптувати її під кути, стики, розетку, то підпиляєте (болгаркою або ножівкою для гіпсової), підрівняйте стамескою і затріть кути наждачним папером.
  9. Використовуючи стусло, куточок або якийсь прямий кут робіть обрізку цегли під кутом 90 або 45 градусів.
 4. Міжшовні простори і кути заповнюють шпаклівкою або затиркою. Для акуратного нанесення можна взяти щільний поліетиленовий пакет (можна від молока) і зрізати ножицями куточок до потрібного розміру і витискати.
 5. Серйозні продавці гіпсової цегли (і інших облицювальних) продають разом з самими виробами фарбу в колір. Це потрібно для того, щоб після кладки і просушування швів, можна було підфарбувати шви і сколи на цеглі. Після такого підфарбовування пройдіться лаком по цих ділянках.

Нерівності стіни

Облицювання стіни декоративною цеглою нівелює невеликі нерівності поверхні. Тому вирівнюйте стіни перед обробкою "без фанатизму"

наклейка гіпсової декоративної цегли на кути, вирівнювання по лазерній лінійці
Роботи по наклейці декоративної цегли (гіпсової, цементної): обробка кутів, вирівнювання рядів по лазерній лінійці

Види кладки облицювальної цегли

 • Блокова
 • Доріжка
 • Готична
 • Бранденбурзька
 • Липецька
 • Хрестова
 • Бранденбурзька модифікована
 • Дикунка

Чим і як ріжуть цеглу?

При кладці часто буває необхідно розрізати цеглу навпіл або надати неправильну форму. Наприклад, щоб закінчити ряд, на кутах або зробити певні фасонні елементи, для краси (особливий дизайн кладки, будинки). Чим пиляти цеглу? Питання в різниці в точності, трудомісткості, швидкості.

Відео: як правильно різати цеглу болгаркою?

Перелік можливих інструментів для різання цегли:

 1. Молоток-кирка, кельма - в основному для рубки. Плюс - доступність. Мінус - важко домогтися точності, рівності поверхні (шорсткість граней), тільки прямі кути. Перед ударом молотком бажано зробити надрізи, таким способом можна поламати навіть вогнетривку цеглу для тандира.
 2. Зубило для каменяра. Результат рівніше, ніж при роботі з першим інструментом. Креслимо крейдою/олівцем лінію на потрібному місці, приставляємо перпендикулярно зубило і несильно постукуємо молотком. Після цього місця розлому тремо між собою для згладжування нерівностей. Також, як і перший спосіб, не підійде для непрямих кутів.
 3. Ніж-гільйотина для колки цегли. Відносно недорогий і неважкий спосіб. Є як механічні так і автомати.
 4. Болгарка (кшм). З яким диском? Алмазним (більш довговічний), абразивним (швидко сточиться, але дешевше). Ручний інструмент, як і попередні, але дає рівний, точний розріз. Врахуйте, що з болгаркою буде пильно, тому краще це робити на вулиці. Яким диском? Беріть коло 230 мм в діаметрі (зі 180-м доведеться зрізати з двох боків, тому що не вистачить на всю товщину цегли). Якщо ви використовуєте станину (стійку) для болгарки, то зможете робити більш точні зрізи і розпиляти цеглу уздовж.
 5. Бензоріз. Також, як і болгарка ріже швидко і якісно. Більшого розміру, і їм можна розрізати цеглу в домашніх умовах без пилу, так як там є система підведення води. Також він добре підійде для різання не тільки окремих цеглин, а й вже в кладці. В якості ріжучого елементу може використовуватися, як диск, так і ланцюг.
 6. Верстат для різання (каменерізний). Promobud.ua рекомендує його для великих обсягів робіт. Зручно різати не тільки під прямим, але і під косими кутами, вирізати нерівні поверхні. Верстати дають саму точну обрізку. Ними можна швидко, рівно і під будь-яким кутом розпиляти, розрізати, обтесати всі види цегли: шамотна (вогнетривка), червона, клінкерна, силікатна, гіперпресована. Болгарка і бензоріз також підійдуть для різання всіх видів цегли.

рубка цегли киркою каменяра, ножем-гільйотиною
Фото: рубка цегла молотком каменяра, ножем-гільйотиною

ЗАПОБІЖНІ ЗАХОДИ!
 1. При роботі з кутовою шліфувальною машиною небажано самому спеціально змочувати цеглу, коло водою - можете поламати болгарку і підвищуєте ймовірність удару електрострумом. Для роботи без пилу використовуйте спеціальні заводські пристосування
 2. При роботі з болгаркою, бензорізом, верстатом обов'язково! використовуйте якісний захисний лицьовий щиток. Відколи, пил дуже часті причини серйозних (навіть смертельних) травм при будівництві.

Яким диском різати шамотну цеглу (для печі, тандиру тощо)? Для пічної цегли (наприклад ША-5) краще підійде спеціальний алмазний диск для вогнетривкої цегли - запитаєте в магазині саме для таких цілей (але не забувайте і самому перевірити в інструкції його призначення, щоб не втюхали шо попало). Також можна різати звичайним середнім колом, але цеглу перед різкою опустіть десь на 20 секунд в воду, потім хвилин 20-30 хай полежить і тоді ріжте.

Як пиляти клінкерну цеглу? Пару порад а) Для болгарки беріть полотно з прорізами - немає вісімки, процес охолодження краще проходить. б) Можна розпиляти ножівкою, прикрутивши туди ножовочне полотно по металу з карбідфольфрамовим напиленням (воно також підходить для скла, кераміки тощо) - так можна розпиляти будь-яку цеглу і вздовж і поперек

УВАГА! Авторські права на цю статтю належать будівельному порталу Promobud.ua. Стаття захищена авторським правом, згідно з українським та міжнародним законодавством. Використання як всієї статті, так і її фрагментів на інших онлайн-ресурсах заборонено.

Подивіться прайс з розділу